21 Şubat 2012 Salı

Soru 3: Sezonun 5 favori parçası

Bugün iki post yazacağımı bildirmiştim sizlere,istikrarlı bir şekilde soruları cevaplamaya devam:) Bu sezonun 5 favori parçası sorulmuş bu sefer,yani açıkçası ben kendimi 5 ile kısıtlamazdım ama motto bu olduğundan sığdırmaya çalışacağız artık:) Başlayalım bakalım!
I've told you that i'm gonna write two posts and keep on being loyal to my challange. Let's jump into question three,5 of my favorite pieces from this season. Honestly,i wouldn't draw a line to myself when the subject is about fashion but i'm gonna do exactly what the challange says,so let's narrow my options down:) Here we go!

Mary Katranzou'nun TopShop için tasarladığı bu elbise  beni gerçekten baskılı şeylere sempati beslemeye itiyor. Sanki bahar mevsimini üzerinizde taşıyormuş gibi,etekteki tavuskuşuna mı yoksa üst kısımdaki floral baskılara mı hayran kalsam şaşırdım,tam yazlık,benlik,herkeslik bir parça bu:) / This Mary Katranzou for TopShop dress forces me to have sympathy to anything printed. It feels like you're carrying the spring on you,i'm not sure which part of the dress should i admire most,the peacock on the skirt or floral prints on the top? So good for summer,so good for me,for you,for everyone:)

Yine baskılar:) Üzgünüm,ama sadece baharın gelmesini ve havaların ısınmasını istiyorum,bu desenler beni daha sıcak günlere götürüyor. Bu Diane Von Furstenberg pantolonlar ise sadece beyaz bir üstle kombinlense bile ışıldamanıza yeter. Ben en soldakini ve en sağdakini beğendim,muadillerine açığım:) / Printed. Again:) I'm sorry,i just want spring to come immediately and i want to feel the warm winds on my face again. These prints takes me to those warm,sunny and cosy days where i can lie on grass and have some good books to read all day long.. These Diane Von Furstenberg pants are perfect with a simple white top and makes you shine more than the sun. I liked the mint and the blue one most.

Bu senenin "it bag" olayı budur. Bilen bilir,çantalara herhangi bir aksesuara olduğundan kat kat fazla sempatim var. Bu Givenchy Antigona da benim çanta hevesimi körüklüyor,muhteşem siyah çanta hayallerimin gerçeğe dönüşmüş hali resmen,onun için kişisel gelişim kitapları devirip secret falan yapabilirim,o derece. Alabilen olursa mutlaka alsın,özellikle siyahı muhteşem duruyor. / Fellas,you're looking at this year's "it bag". You know,i have sympaty on the bags,more than any other accesories that i have. This Givenchy Antigona is like a dream-come-true thingie. It's the perfect black bag,i can make secrets for it,i can write it's name on papers like thousand times and pull it to myself with positive thinking.If you can afford,buy one. The black one is amazing.

Biraz ışıltı? Evet her blogda gördünüz,evet üzerine çok ayakkabı geldi ama bunlar gibisi gelir mi bilmem. Ayaklarınıza disko topu giymiş gibi parlamak için birebir! Topuğun kavisine ise bayılıyorum:) / A little bit of glitter? Yes you've seen these lovely miu miu's in like,every blog,yes there are a lot of shoes designed after these but none of them are as glittery,as lovely as this pair. It's like wearing disco balls to your feet,and i love the different angle on the heels.

Yaz ayakkabısı! Ucundaki gümüş detay sanki metalmiş izlenimini veriyor ve bence çok zarif. TopShop'dan ve hem günlük kombinler,hem de gece için hoş bir alternatif. Kendisiyle ciddi düşünüyorum,bilinsin:) / Summer shoes! Silver detail on the tip looks like metal and looks very elegant. A cute alternative for both of your daily and evening combinations. These beauties are from topshop. 

3 yorum:

  1. benim o miu miu'lara ozel yazilmis 2 tane yazim var sanirim. oyle seviyorum kendilerini.: ))

    bu arada cekilisime beklerim: http://the-lizard-queen.blogspot.com/2012/05/hediye-archie-granddan-harika-defterler.html

    YanıtlaSil

atış serbest!